Remont i sposoby na wilgoć w piwnicy

Remont domu to dobra sposobność ku temu, by uporać się z wilgocią w piwnicy. Jak wiadomo, w takim układzie trudno wymagać, by podpiwniczenie właściwie spełniało swoją role – im więcej tam wody, tym bardziej obniżone zostają jego walory użytkowe.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac trzeba w pierwszej kolejności ustalić przyczynę problemu – czyli skąd w piwnicy wzięła się wilgoć. Kolejnym krokiem jest wykonanie gruntownego przeglądu hydroizolacji. Dopiero wówczas można pokusić się o ustalenie w jakim zakresie podejmować działania. Niestety, przy tej sposobności trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia niemałych wydatków – nie obejdzie się również bez pomocy fachowców. W piwnicy obowiązkowo powinna znajdować się izolacja pozioma oraz pionowa. Izolację pionową najlepiej układać z mat wykonanych z bentonitu sodowego. Można je kłaść nawet i na wilgotną powierzchnię – najważniejsze jest to, by były odpowiednio poukładane i solidnie dociśnięte zarówno do fundamentów, jak i do ścian. Zaleca się przestrzegać zaleceń producenta.
Co się natomiast tyczy izolacji poziomej, to wymaga ona sporych nakładów pracy i pieniędzy. Trzeba bowiem ingerować w fundamenty. Taką izolację wykonuje się m. in. poprzez podcinanie fundamentów, chociaż nie w każdym przypadku można tę metodę wykorzystać (wszystko w tym momencie jest uzależnione od stanu technicznego domu). Pozbywanie się wilgoci z piwnicy wiąże się zwykle ze skuwaniem tynku ze ścian. Tynk ma do siebie to, że bardzo dobrze magazynuje wilgoć oraz sól. Generalnie rzecz biorąc, zasada jest taka, że wcale nie zawsze trzeba piwnicę ocieplać. Jeżeli jednak ma prawidłowo funkcjonować, koniecznie należy zadbać o to, by była we właściwy sposób zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci. Temu zaś służą opisane powyżej metody. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do tego, by problem przybrał większe rozmiary, ponieważ oznacza to przedostanie się wilgoci do kondygnacji mieszkalnych – pozbycie się jej będzie wtedy jeszcze trudniejsze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *